GÜNLÜK PLAN
Tarih :19.10.2010 Yaş Grubu (Ay) : 60-72 AY Öğretmen Adı : Kavram:YAŞLI-GENÇ | |
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR | |
PSİKOMOTOR ALAN SOSYAL-DUYGUSAL ALAN Amaç1.Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme Amaç6.Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme Kazanımlar Kazanımlar. 6.Belirli bir mesafeyi sürünerek gider. 4.Aldığı sorumluluğu yerine getirir. Amaç2.El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme 9.Etkinliklerin süresine ilişkin yönergeye uyar. Kazanımlar 10.Grup etkinliklerinin kurallarına uyar. 7.El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanabilir. Amaç10.Toplumsal yaşamın nasıl sürdüğünü kavrayabilme 8.Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Kazanımlar 13.Malzemeleri istenilen nitelikte keser. 1.Toplumda farklı rollere sahip kişiler olduğunu söyler. 14.Malzemleri istenilen nitelikte yapıştırır. DİL ALANI Amaç3.Büyük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme Amaç4.Kendini sözel olarak ifade edebilme. Kazanımlar 2.Sohbete katılır. 5.Farklı ağırlıktaki nesneleri taşıyarak belirli bir mesafeye gider. 4.Belli bir konuda konuşmayı sürdürür. Amaç5.Denge gerektiren belirli hareketleri yapabilme Amaç5.Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme Kazanımlar Kazanımlar 1.Farklı zeminler üzerinde yürür. 3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir. 5.Çift ayakla sıçrayarak belirli bir mesafeyi gider. Amaç8.Görsel materyalleri okuyabilme 1.Görsel materyalleri inceler. 3.Görsel meteryallerle ilgili sorulara cevap verir. 4.Görsel materyalleri açıklar. | |
BİLİŞSEL ALAN Amaç1.Kendisi ve ailesi ile ilgili bilgileri kavrayabilme Kazanımlar 2.Aile bireyleriyle ilgili bilgileri açıklar. Amaç2.Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme Kazanımlar 1.Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler. 2.Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır. Amaç4.Algıladıklarını hatırlayabilme Kazanımlar 6.Olay ya da varlıkların sırasını söyler. Amaç5.Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme Kazanımlar 6.Varlıkları dokunsal özelliklerine göre eşleştirir. Amaç7.Nesne,durum ya da olayları çeşitli özelliklerine göre sıralayabilme Kazanımlar 6.Varlıkları büyüme aşamalarına göre sıralar. | |
| ÖĞRENME SÜRECİ |
SERBEST ZAMAN | · Öğretmen güler yüzle çocukları karşılar ve “günaydın” der. · Çocuklar istekleri doğrultusunda köşelere yönlendirilirler. · Farkındalık yaratmak için öğretmen sınfın duvarına geniş bir aile fotoğrafı asar · Öğretmen zaman zaman çocukların oyunlarına dahil olarak gözlem yapar. |
TÜRKÇE SDA: A10;K1 DA: A4;K2,4 A5;K3 A6;K5 A8;K1,4 BA: A1;K2 | · Öğretmen çocuklarla birlikte yarım çember yaparak oturur. · Öğretmen çocuklara “çocuklar bakın sınıfımıza bir fotoğraf asılmış.Acaba bu ne fotoğrafı?” sorusunu yöneltir. · Çocukların cevapları değerlendirildikten sonra öğretmen “çocuklar bu fotoğrafta kimler var?”,”sizce hangisi baba/anne/dede/babaanne olabilir?”, “sizin ailenizin de böyle bir fotoğrafı var mı?” sorularını yöneltir. · Tam çocuklara cevap hakkı tanındıktan sonra öğretmen “çocuklar biliyor musunuz bu resimde gördüğünüz babaanne sizlere bir mektup yollamış.Haydi bu mektubu hep beraber okuyalım” der ve mektubu okumaya başlar. · Mektup şöyledir; “Sevgili Yıldızlar Grubu;Ben resimde gördüğünüz babaanneyim.Adım Sevgi.Sizler bana Sevgi Nine diyebilirsiniz.Çocuklar benim bir sorunum var ve sizden bana yardım etmenizi istiyorum.Sorunum şu; geçen gün bir yakınıma misafirliğe gitmiştim ama gözlüğümü misafirliğe gittiğim evde unutmuşum.Misafirliğe gittiğim ev çok uzakta ,ben de yavaş yürüdüğüm için oraya ulaşmama çok uzun zaman alır.Lütfen benim için o eve gidip gözlüğümü alır mısınız?” der · Öğretmen “çocuklar bakın Sevgi Ninemiz evi daha kolay bulalum diye bizlere bir de harita yollamış.Haydi bu haritadan gideceğimiz eve nasıl gideceğimizi öğrenelim” der ve çember olunup çocuklarla birlikte harita incelenir. · Harita incelendikten sonra öğretmen “haydi çocuklar hep beraber teyzemizin gözlüğünü bulmak için yola çıkalım” der ve oyun hareket etkinliği için hazırlanmış parkura yönelinir. |
OYUN VE HAREKET PMA: A1;K6 A5;K1,5 SDA: A6;K4,9,10 DA: A8;K1,4 |
Ø “Çocuklar haydi ilk olarak şuradaki sarmaşıkların altından sürünerek geçelim”. Ø “Sarmaşıklardan geçtik.Harita bize şimdi de bizlerden şu tırtıklı yolda yürümemizi söylüyor.” Ø “Çocuklar haydi şimdi de bataklık üzerindeki taşlardan çift ayak zıplayarak ilerleyelim.” Ø “Çocuklar bakın haritada yolumuzu kapatan kum torbalarını kaldırıp çarpı işareti olan yere koymamız gerektiği söyleniyor.Haydi her birimiz bir kum torbası alıp çarpı olan yere koyalım. Ø “Çocuklar bakın haritadagözlük işareti orda haydi oraya gidelim ve gözlüğü alalım”
|
SANAT PMA: A2;K7,8,13,14 A3;K5 |
|
FEN BA: A2;K1,2 A5;K6 |
|
OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK BA: A4;K6 A7;K6 DA: A8;K1,3,4 |
Ø “Çocuklar slaytımız da yaşlı/genç olan şeyleri sayabilir misiniz?” Ø “Çocuklar sizce yaşlanma nasıl olur,bir canlı nasıl yaşlanır? Ø “Bir insan yaşlanıncaya kadar neler yaşar?” Ø “Peki bir insan yaşlanınca neler olur?”
|
MÜZİK |
|
SERBEST ZAMAN | · Serbest zaman süresi bittikten sonra tüm çocuklar hazırlanır. · Velisi gelen çocuklarla ertesi güne istendirilerek vedalaşılır. |
DEĞERLENDİRME | · Programın Değerlendirilmesi: · Öğretmenin Değerlendirilmesi: · Öğrencinin Değerlendirilmesi: |
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder