31 Aralık 2011 Cumartesi

dün-bugün-yarın günlük plan

TAM GÜNLÜK PLAN
Okul Adı                    :
Tarih                          : 21.12.2010
Yaş Grubu (Ay)        : 60-72 ay
Öğretmen Adı           :
Kavram                     : DÜN-BUGÜN-YARIN

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR  ALAN
Amaç1.Bedemsel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
4.Sözel yönergelere uygun olarak yürür.
5.Sözel yönergelere uygun olarak koşar.
6.Belirli bir mesafeyi sürünerek gider.
Amaç2.El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme.
Kazanımlar
7.El becerişlerini gerektiren bazı araçları kullanır.
12.Değişik malzemeleri değişik şekillerde katlar.
14.Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır.
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç2.Duygularını fark edebilme
Kazanımlar
1.Duygularını söyler.
Amaç6.Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
7.Gerektiğinde lideri izler.
Amaç11.Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme
Kazanımlar
1.Estetik bedensel hareketlerle yürür/dans eder.
3.Görsel sanat etkinliklerinde ürün yapar.
5.Çeşitli materyaller kullanarak ritm oluşturur.
DİL ALANI
Amaç1.Sesleri ayırt edebilme
Kazanımlar
4.Verilen sese benzer sesler çıkarır
Amaç4.Kendini sözel olarak ifade edebilme
Kazanımlar
6.Duygu,düşünce ve hayallerini söyler.
Amaç5.Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme
Kazanımlar
2.Dinlediklerine ilişkin sorular sorar.
3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.
5.Dinlediklerini resim,müzik,drama,şiir,öykü vb.yollarla sergiler
Amaç6.Sözcük dağarcığını geliştirebilme
Kazanımlar
1.Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder.
2.Yeni sözcüklerin anlamlarını sorar.
Amaç8.Görsel materyalleri okuyabilme
Kazanımlar
1.Görsel materyalleri inceler.
3.Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç7.Nesne,durum ya da olayları çeşitli özelliklerine göre sıralayabilme
Kazanımlar
6.Varlıkları büyüme aşamalarına göre sıralar.
7.Olayları oluş sırasına göre sıralar.
Amaç17.Zamanla ilgili kavramlar arasında ilişki kurabilme
Kazanımlar
1.Olayları oluş sırasına göre sıralar.

ETKİNLİKLER
ÖĞRENME SÜRECİ

SERBEST ZAMAN




·        Öğretmen tüm öğrenciler “günaydın” der.
·        Masalara resim kağıtları ve oyun hamurları hazırlanır.
·        Bilgisayardan Ercan Mertoğlu’nun “Kelebek “adlı şarkısı açılır ve çocukların serbest zaman etkinliğinde bu şarkıyı dinlemeleri sağlanır.

MÜZİK
PMA:
A1;K5
SDA:
A11;K1,5
DA:
A1;K4
·        Öğretmen çocukların dikkatini serbest zaman boyunca çalan müziğe çeker ve “çocuklar şarkıyı duyuyor musunuz?” der.
·        Öğretmen çocuklara “çocuklar şarkının sözlerini duyuyor musunuz?Bu şarkı neyle ilgili?” sorularını sorar.
·        Öğretmen “çocuklar birbirimizin sesini daha iyi duymamız için bir çember şeklinde oturalım” der ve çocuklarla bir çember şeklinde oturulur.
·        Öğretmen “çocuklar bir gün ben de bahçede gezerken çok güzel bir kelebek gördüm.Peşinden o kadar çok koştum ki nefes nefese kaldım” der ve çocuklarla birlikte nefes çalışması yapılır.Öğretmen nefes çalışmasından sonra “kelebeği sonund yakaladım elime aldım ve onu inceledim.Sonra kelebek birden “pııırrr” diye uçuverdi “der ve çocuklardan ellerinde bir kelebek olduğunu düşünmeleri istenir.
·        Çocuklardan ellerindeki kelebeği incelemeleri ve nasıl bir kelebek hayal ettiklerini anlatmaları istenir.Çocuklar hayallerindeki kelebeği anlattıktan sonra öğretmen “kelebek şimdi uçacak çocuklar.Kelebekler uçarken nasıl ses çıkarıyorlardı?” der ve çocuklardan “pııırrr” sesini çıkarmaları istenir.
·        Ses ve nefes çalışmaları yapıldıktan sonra öğretmen “çocuklar şimdi kelebeğin şarkısını öğrenebiliriz” der ve şarkı CD’den çalarken çocuklarla şarkı tekrar tekrar söylenmeye  çalışılır.
·        Şarkının sözleri şöyledir:
Pır pır uçtum,
Yaprağa kondum,
Tıp tıp tıp yağmur yağdı,
Çok üşüdüm,ıslanmışım.
Birden güneş açtı vücudum ısındı.
Hop ayağa kalktım,kanatlarımı açtım.
Pır pır pır salladım kanatlarımı,
Renkli renkli çiçeklerde bak buldum dostlarımı
·        Çocuklarla şarkı çalışıldıktan sonra öğretmen tüm çocuklara ritm aletleri verir ve şarkı bir de ritm aletleri ile söylenir.
·        Şarkı ritm aletleriyle söylendikten sonra öğretmen “çocuklar bu şarkıyla kelebek dansı yapabiliriz” der ve her çocuğa çöp poşetlerinden yapılmış kelebek kostümleri giydirilir.
·        Çocuklarla birlikte şarkı eşliğinde “kelebek dansı” yapılır.Bu dansın hareketleri şöyledir:
Ø  Çocuklarla sınıfın içinde kanat çırparak yavaş tempoda kanat çırpma hareketi yapılır.
Ø  Ardından çocuklarla uyuma hareketi yapılır.
Ø  Kollarla beden sarılır ve üşüme hareketi yapılır.
Ø  Ardından kollar havaya doğru açılır ve çember kollarla çember çizilir.
Ø  Son olarak tekrar kanat çırpma hareketiyle sınıfta hafif tempoyla koşulur.

·        Öğretmen “çocuklar dün çiçeklerimi sularken çiçeğimin bir yaprağında bir tırtıl gördüm.Bugün tekrar çiçeklerimi sulamak için saksımın yanına gelince tırtılın yerinde bir koza gördüm.Bu durum beni çok şaşırttı.Hemen arkadaşıma bu durumu anlattım ve arkadaşım bana “dün gördüğün tırtıl kendisine bir koza ördü,bugün gördüğün kozanın içinde o tırtıl büyüyecek ve yarın o kozadan çıkacak.Ama bir tırtıl olarak değil kelebek olarak” dedi.Sizler için saksımdaki tırtılın kelebeğe dönüşünü videoya çektim.Haydi hep beraber bu videoyu izleyelim” der.
FEN
DA:
A5;K2,3
A6;K1,2
A8;K1,3
BA:
A7;K6,7
A17;K1

  • Çocuklarla birlikte tırtılın kelebeğe dönüşmesi ile ilgili bir video izletilir.
  • Videonun başında çocuklara “çocuklar burada gördüğünüz tırtıl dün saksımda böyle yaprakları yiyordu.” Der.Çocuklarla videoya devam edilir ve koza görüldüğünde “tırtıl bugün bu halde yani bir koza içinde” der  ve kelebek görüldüğü zamanda ise “çocuklar arkadaşım bana tırtılın kozadan çıktığında nasıl görüneceğini gösteren bir video verdi işte dün yaprakları yiyen tırtıl yarın kozadan kelebek olarak çıkacak “der.
  • Çocuklarla video sonunda tırtılın gelişim evreleri hakkında sohbet edilir ve bu evreler çocuklarla birlikte tekrar edilir.
  • Çocukların dikkati “koza” kelimesine çekilir ve koza kelimesini farketmeleri sağlanır.
  • Çocuklara koza kelimesinin açıklaması yapılır.
  • Sohbet sonunda öğretmen “çocuklar acaba tırtıl kozanın içindeyken,kelebek olduğunda uçarken ne hissediyor?Haydi bunları anlama için her birimiz kelebeğe dönüşecek birer tırtıl olalım” der.

DRAMA


PMA:
A1;K4,6
SDA:
A2;K1
A6;K7
DA:
A4;K6
Isınma:
·        Öğretmen çocuklarla bir çember olur ve “çocuklar haydi şimdi her birimiz benim dün çiçeğimin üzerinde gördüğüm tırtıl olalım.Tırtıllar nasıl hareket ediyorlardı?” der ve çocuklarla birlikte yere yatılıp yavaşça sürünülür.
·        Öğretmen “çocuklar şimdi çok güzel bir yaprak gördük.Fakat diğer tırtıllar da o yaprağı yemeyi çok istiyorlar.Haydi o yaprağı diğerleri yemeden bizim yememiz için daha hızlı hareket edelim” der ve çocuklarla hızlı hızlı sürünülür.
Canlandırma:
  • Öğretmen “çocuklar tırtıllar yapraklarını yediler ve artık kozalarına girme zamanları geldi.Haydi tüm tırtıllar şimdi kozalarını örsünler ve bugün çiçeğimin üzerinde gördüğüm kendi ördükleri kozanın içine girsinler” der ve çocukların önceden giydikleri kelebek kostümünün kanatlarını kendilerine sarıp yere yatmaları sağlanır.
  • Öğretmen “çocuklar tırtıllar şimdi bazı değişimler geçiriyorlar,galiba kelebek olmaya hazırlar.”der ve çocukların değişimi simgelemek için yattıkları yerde sallanmaları sağlanır.
  • Son olarak çocuklara “çocuklar şimdi çiçeğimin üzerinde gördüğüm kozadan bir kelebek çıkacak.Haydi şimdi de yarın kozadan çıkacak olan kelebek olalım” der ve çocuklarla kanat çırpılarak ayağa kalkılır.
  • Ardından sınıfın içinde kanat çırpılarak gezilir.
Değerlendirme:
  • Öğretmen çocuklara “kelebek,tırtıl ve koza içinde olduklarında neler hissettiklerini sorar,hangisini yaşamanın daha kolay;hangisini yaşamanın daha zor olduğunu sorar”
  • Çocukların cevapları değerlendirildikten sonra öğretmen “çocuklar kelebeklerin dün ve bugün hangi  halde olduklarını,yarın nasıl bir hal alacaklarını öğrendik.Kelebekler hakkında bu kadar şey öğrendik o zaman bu öğrendiklerimizi unutmamak,her baktığımızda hatırlamak için her birimiz birer kelebek yapalım ve her baktığımızda hatırlayalım” der ve masalara geçilir.
SANAT
PMA:
A2;K7,12,14
SDA:
A11;K3
  • Öğretmen çocuklardan ilk çocuklara kartondan bir kelebek gövdesi verir.
  • Ardından her çocuğa bir kağıt verilir ve çocuklardan bu kağıdı boyayıp yelpaze şeklinde katlamaları istenir.
  • Katlanan kağıtlar kesilmiş kelebek gövdesine yapıştırılır ve kibrit çöpleriyle kelebeğin anteni yapılır.
  • Çocuklar kelebeklerini tamamladıktan sonra kelebekler sınıfın camlarına yapıştırılır ve etkinliklere son verilir.
  •  
SERBEST ZAMAN
·        Çocuklar ilgi alanlarına yönlendirilirler ve öğretmen gözlem yapar.
·        Velisi gelen çocuklarla ertesi güne istendirilerek vedalaşılır.

DEĞERLENDİRME
·        Öğretmenin Değerlendirilmesi:

·        Çocuğun Değerlendirilmesi:

·        Programın Değerlendirilmesi:




Hiç yorum yok:

Yorum Gönder