GÜNLÜK PLAN
Okul Adı : Tarih : Yaş Grubu (Ay) : 60-72 AY Öğretmen Adı : Kavram: DAİRE-ÜÇGEN | ||||||
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR | ||||||
PSİKOMOTOR ALAN | SOSYAL-DUYGUSAL ALAN | DİL ALANI | | BİLİŞSEL ALAN | | |
ETKİNLİKLER | ÖĞRENME SÜRECİ | |||||
SERBEST ZAMAN | · Öğretmen gelen çocuklara “günaydın” der. · Çocuklar ilgi ve isteklerine göre köşelere yönlendirilir. | |||||
TÜRKÇE | · Öğretmen boynunda üçgen ve dairelerden oluşmuş bir kolye ile sınıfa girer.Çocukların dikkati sorularla kolyeye çekilir. · Öğretmen çocuklara “çocuklar bakın yeni aldığım kolye güzel mi?”,”üzerindeki şekilleri çok beğendiğim için aldım bu kolyeyi;bu şekillerin isimlerini biliyor musunuz?” sorularını yöneltir. · Çocukların cevapları değerlendirildikten sonra öğretmen “çocuklar çevremizde üçgen ve daire olan hangi nesneler var?”sorusunu çocuklara yöneltir. · Her çocuk birer örnek verdikten sonra öğretmen çocuklara şekillerle ilgili bir hikaye kitabı okur. · Hikayeyi okuduktan sonra öğretmen kitap hakkında şu soruları sorar.Sorular şöyledir; Ø Üçgen/daire nerelere gitmişler.? Ø Hikayemizdeki üçgen/daire ne renkte? Ø Üçgenin diğer şekillerden görünüş olarak farkları neler? Ø Dairenin diğer şekillerden görünüş olarak farkı nedir? · Öğrencilerin cevapları değerlendirildikten sonra öğretmen “çocuklar sizler de kendinize benimki gibi bir kolye yapabilirsiniz.Ama önce bu kolyeleri yapmanız için okları takip edip kolye yapmak için gereken malzamelere ulaşmanız gerekiyor.” Der ve çocuklar parkurlar yönlendirilirler. | |||||
OYUN VE HAREKET | · Öğretmen çocuklara okları takip etmelerini ve okların gösterdiği yönde verilecek olan yönergelere uygun olarak ilerlemelerini ister. · Yönergeler şöyledir; Ø Okun gösterdiği yönde üçgenler üzerinde çift ayak zıplayarak ilerle. Ø Dairelerden oluşmuş yolda topuk-parmak ucu yürü. Ø Yere çizilmiş zikzaklar üzerinde koşarak ilerlerler. Ø Yere çizilmiş sarmal çizgi üzerinde koşarak ilerlerler. Ø Çocuklar gösterilen tümsekten çıkıp kolye için gerekli malzemeleri alıp sahneden çift ayak zıplayıp inerek sınıfa dönerler. | |||||
SANAT | · Öğretmen sınıfın yarısına üçgen,değer yarısına daire şekli çizilmiş kartonlar verir.Öğretmen çocuklardan kartondaki şekli önce boyamalarını ister. · Tüm çocuklar şekilleri kestikten sonra öğretmen her şekle bir delik açıp çocuklardan şekilleri ipe takmalarını ister. · Tüm çocuklar işlemleri tamamladıktan sonra öğretmen “çocuklar kolyelerimiz hazır.Bu kolyeleri kullanarak oynayabileceğimiz çok eğlenceli bir oyun biliyorum.Haydi hep beraber bu oyunu oynayalım “der. | |||||
MÜZİK-MATEMATİK | · Çocuklara farklı ritmlerde müzikler açılır.Çocuklardan müzik devam ederken ritme uygun olarak dans etmeleri,müzik durdurulduğunda ise eşleriyle öğretmenin söylediği nesneyi vücutlarıyla yapıp heykel olmaları istenir.(Öğretmen daire ya da üçgen şeklindeki nesneleri söyler.) · Etkinlik bittikten sonra tüm etkinliklere son verilir. | |||||
SERBEST ZAMAN | · Öğretmen zaman zaman çocukların oyunlarına katılarak çocukları gözlemler. · Velisi gelen çocuklarla ertesi güne istendirilerek vedalaşılır. | |||||
DEĞERLENDİRME | · Öğretmenin Değerlendirilmesi · Çocukların Değerlendirilmesi · Programın Değerlendirilmesi | |||||
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder