31 Aralık 2011 Cumartesi

4-5 rakamı günlük plan


GÜNLÜK PLAN
Tarih                          :14.12.2010
Yaş Grubu (Ay)        : 60-72 AY
Kavram:1-20 arası sayılar(4 ve 5 rakamları)

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç1.Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
1.Sözel yönergelere uygun olareak ısınma hareketi yapar.
2.Değişik yönlere yuvarlanır.
4.Sözel yönergelere uygun olarak yürür.
12.Pedal çevirme hareketi yapar.
Amaç2.El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
7.El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.
13.Malzemeleri istenilen nitelikte keser.
14.Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır.

Amaç4.Küçük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme
Kazanımlar
1.Farklı zaminler üzerinde yürür.
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç6.Başkalrıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
7.Gerektiğinde lideri izler
8.Gerektiğinde liderliği üstlenir.
9.Etkinliklerin süresine ilşkin yönergeye uyar.
Amaç11.Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme
1.Estetik bedensel hareketlerle yürür/dans eder.
3.Görsel sanat etkinliklerinde ürün yapar.
DİL ALANI
Amaç1.Sesleri ayırt edebilme
Kazanımlar
1.Sesin kaynağını söyler.
2.Sesin geldiği yönü belirler.
Amaç2.Konuşurken sesini doğru kullanabilme
Kazanımlar
1.Nefesini doğru kullanır.
Amaç5.Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme
Kazanımlar
5.Dinlediklerini resim,müzik,drama,şiir,öykü vb. yollarla sergiler.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç4.Algıladıklarını hatırlayabilme
Kazanımlar
5.Varlıkların sayısını söyler.
Amaç5.Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme
Kazanımlar
10.Nesneleri ve nesne gruplarını uygun rakamla eşleştirir
Amaç9.Nesneleri sayabilme
Kazanımlar
3.Söylenilen sayı kadar nesneyi gösterir.
4.Gösterilen belli sayıdaki nesneyi doğru olarak sayar.
5.Nesneleri sayarak miktarlarını az yada çok olarak söyler.

                                            ÖĞRENME SÜRECİ


SERBEST ZAMAN


·        Öğretmen gelen çocuklara “günaydın” der.
·        Çocuklar ilgi ve isteklerine göre köşelere yönlendirilirler.
OYUN VE HAREKET
PMA:
A1;K1,2,4,12,
A5;K1,5
SDA:
A6;K7
·          Öğretmen üzgün bir uğur böceği olarak sınıfa girer ve “çocuklar bugün sizlerle oyunlar oynamak için erkenden kalktım;ellerimi,yüzümü yıkafım,kahvaltımı yaptım,dişlerimi fırçaladım,kanatlarımı ve antenlerimi takıp yanınıza geldim.Ama okula gelince bir de ne göreyim!Kanatlarımın beneklerini  evde unutmuşum.Bunun için çok mutsuzum.Haydi hep beranber evime gidip kanatlarımın beneklerini alalım” der ve çocuklarla parkurlara yönelinir.
·        Çocuklara “çocuklar evime gitmek için beni takip etmeniz gerekiyor.Yolumuz pek geniş olmadığı için önce sıra olalım” der ve çocuklarla sıra olunur.
·        Öğretmen sırayla çocuklara şu yönergeleri verir:
Ø  “Çocuklar yolumuz dar olduğu için mavi yoldan yan yan yürümemiz gerekiyor.”.der ve çocuklarla sıra halinde yan yan yürünür.
Ø  “Çocuklar çakıllı yoldan çok dikkatli geçmemiz gerekiyor.” der ve çocuklarla sırayla üzerine kapaklar yapıştırılmış mukavvalardan geçilir.
Ø  “Çocuklar yolun bu kısmından sonra bisikletlerle gitmemiz gerekiyor.” der ve çocuklarla pedal çevirme hareketi yapılarak ilerlenir.
Ø  “Çocuklar bakın önümüze bir dere çıktı.Bunun için bisikletlerden inip derenin üzerindeki 4 taşın üzerinden zıplayarak geçmemiz gerekiyor.”der ve yerdeki taş şeklindeki kartonlardan zıplayarak ilerlerler.
Ø  “Çocuklar biraz yorulduk haydi minderlere bira uzanalım.Ayaklarımızı dinlendirmek için bacaklarımızı havada sallayalım.”der ve çocuklarla birlikte bacaklar sallanır.
Ø  “Çocuklar şimdi yattığımız yerden hiç kalkmadan yuvarlanarak minderlerden ilerleyelim” der ve tüm çocukların yuvarlanmaları istenir.
·        Yönergeler uygulandıktan sonra uğur böceğinin evine varılır ve benekler alınır.Bu sırada öğretmen “bana yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim çocuklar.Fakat benim bir sorunum daha var.Ben yalnız başıma oynamaktan çok sıkıldım.Sizlerde birer uğur böceği olup benimle oynayabilirsiniz “der ve her çocuğa karton tabak,üzerine taç resmi çizilmiş karton,zımpara kağıtları ve alimünyum folya parçaları verilerek sınıfa doğru ilerlenir.

SANAT VE MATEMATİK
PMA:
A2;K7,13,14
A4;K4
SDA:
A11;K3
BA:
A4;K5
A5;K10
A9;K3,4,5
  • Çocuklarla masalara geçilmeden önce sınıfta çember şeklinde oturulur ve öğretmen “çocuklar sizlerin yardımıyla beneklerimi takmak istiyorum.Bir kanadımda 4 diğer kanadım da ise 5 brnrğin olması gerekiyor” der ve çocuklarla sayılarak,öğretmen bir kanada 4 diğer kanada 5 benek yapıştırır.
  • Öğretmen “çocuklar hangi kanadımdakaç benek olduğunu karıştırmamam için kanatlarıma benek sayısı kadar sayı yapıştırmam gerekiyor “ der ve 4 benekli kanadı göstererek “haydi bu kanada hangi rakamı yapıştırmam gerektiğini bulalım der “ ve çocuklarla benekler sayılır.
  • Benekler sayıldıktan sonra öğretmen 1’den 5’e kadar olan rakamları çocuklara gösterir ve “sizce hangi rakamı yapıştırmalıyım?” der.Çocuklarda uygun cevap gelince öğretmen 4 rakamını gösterir ve uygun kanada yapıştırır.Aynı işlemler 5 benekli kanat için de yapılınca öğretmen “çocuklar sizce hangi kanatta daha çok benek var?” sorusunu sorar.Ardından çocuklar kendi kanatlarını yapabilmeleri için masalara yönlendirilir.
  • Çocuklardan ilk olarak kendi karton tabaklarını kırmızıya boyamaları istenir.Tabaklar kurumaya bırakıldıktan sonra öğretmen çocuklara arkalarına 5 ve 4 rakamı çizilmiş zımpara kağıtlarını verir ve kesmelerini ister.Daha sonra çocuklara üzerinde taç resmi olan kartonlar verilerek kesmeleri istenir.Bu sırada çocuklardan kuruyan tabakları çizili yerlerden kesmeri istenir.
  • Öğretmen tüm çocukların kanatlarına 4 ve 5 rakamlarını ayrı kanatlara yapıştırmalarını ve parmaklarıyla bu rakamların üzerlerinden gitmelerini ister.Ardından bu rakamlara göre alimünyum folyo parçalarını alıp buruşturup rakamlara göre yapıştırmalarını ister.
  • Çocukların yaptıkları kanat ve taçlar çocuklara takıldıktan sonra öğretmen “çocuklar işte şimdi her birimiz birer uğur böceği olduk.Şimdi uğur böceklerinin şarkısını söyleyip dans edebiliriz” der.
OYUN
SDA:
A11;K1
SDA:
A6;K9
A6;K8
  • Çocuklara “uç uç böceğim” şarkısı açılır ve çocuklardan müzik süresince süresince bir uğur böceği gibi uçuşup dans etmelerini;müzik durduğunda ise öğretmenin 1’den 5’e kadar söylediği rakamlar kadar grup olmalarını ister.
  • Birkaç deneme oyunu oynandıktan sonra dışarıda kalanın oyundan çıkarılacağı söylenir.Oyundan çıkarılan çocuklar bilgisayarın başına geçirilir ve müziğin süresini belirlemeleri istenir.
  • Oyun oynandıktan sonra öğretmen “çocuklar uğur böceklerinin şarkısını öğrendik.Biliyor musunuz benim bir ördek arkadaşım bana ördeklerin de bir şarkısı olduğunu söylemiş ve bu şarkıyı öğretmişti” der ve çocuklardan çember şeklinde yere oturmaları istenir.
MÜZİK
DA:
A1;K1,2
A5;K5
  • Çocuklara “çocuklar ördekler nasıl ses çıkarırlar ?” sorusu sorulur ve çocuklarla beraber başta ördek sesi olmak üzere çeşitli hayvanların(köpek,kedi,kurt,kaplan) sesleri çıkarılarak diyafram ve ses çalışmları yapılır.
  • Daha sonra çocuklardan gözlerini kapatmaları söylenir.Öğretmen bir çocuğun kulağına bir hayvan sesi söyler ve o çocuğun o hayvanın sesini çıkarmasını ister.Çocuk sesi çıkarsıktan sonra diğer çocuklar sesin nerden geldiğini ve sesi çıkaranın kim olduğunu bulmalarını ister.
  • Tüm bunların ardından öğretmen “5 küçük ördek” şarkısını çocuklara 2-3 kez söyler.
  • Öğretmen şarkıyı söyledikten sonra çocuklara “haydi hep beraber söyleyelim” der veçocuklarla şarrkı yerleşene kadar söylenir.
  • Daha sonra çocuklarla 5’erli gruplar yapılarak şarkının dramatize edilir ve öğretmen “benle oynadığınız için çok teşekkür ederim çocuklar hoşçakalın” der ve etkinliklere son verilip çocuklar ilgi ve isteklerine göre köşelere yönlendirilirler.
SERBEST ZAMAN
·        Serbest zaman süresi bittikten sonra tüm çocuklar hazırlanır.
·        Velisi gelen çocuklarla ertesi güne istendirilerek vedalaşılır.
DEĞERLENDİRME
·        Programın Değerlendirilmesi:
·        Öğretmenin Değerlendirilmesi:
·        Öğrencinin Değerlendirilmesi:







Hiç yorum yok:

Yorum Gönder