31 Aralık 2011 Cumartesi

ana renkler-günlük plan

GÜNLÜK PLAN
Okul Adı                    : Tarih                          :07.12.2010
Yaş Grubu (Ay)        : 60-72 AY
Öğretmen Adı           :
Kavram:ANA RENKLER(KIRMIZI,SARI,MAVİ)

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç1.Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
4.Sözel yönergelere uygun olarak yürür.
5.Sözel yönergelere uygun olarak koşar.
12.Pedal çevirme hareketi yapar.
15.Nesneleri belli bir mesafedeki hedefe atar.
Amaç2.El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
1.Küçük nesneleri toplar.
9.Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
Amaç5.Denge gerektiren hareketleri yapabilme
Kazanımlar
1.Farklı zeminler üzerinde yürür.
6.Çift ayakla ileri/geri sıçrar
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç6.Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
3.Grupta sorumluluk almaya istekli olur.
10.Grup etkinliklerinin kurallarına uyar.
Amaç14.Sanat eserlerinin estetik özelliklerini fark edebilme
Kazanımlar
1.Sanat eserlerinin özelliklerini söyler.
DİL ALANI
Amaç2.Konuşurken sesini doğru kullanabilme
Kazanımlar
1.Nefesini doğru kullanır.
Amaç5.Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme
Kazanımlar
3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.
Amaç8.Görsel materyalleri okuyabilme
Kazanımlar
1.Görsel materyalleri inceler.
3.Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
4.Görsel materyalleri açıklar.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç2.Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme
Kaznaımlar
1.Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.
Amaç3.Dikkatini toplayabilme
Kazanımlar
4.Nesneyi/durumu/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Amaç4.Algıladıklarını hatırlayabilme
Kazanımlar
2.Varlıkların rengini söyler.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç5.Kendini kazalardan ve tehlikelerden koruyabilme
Kazanımlar
1.Tehlikeli olan durumları söyler.


                                            ÖĞRENME SÜRECİ


SERBEST ZAMAN


·         Öğretmen masalara sadece ana renklerdeki boyaları koyar.
·         Sınıfa renk üçgeni asılır.
·         Öğrenciler ilgi ve isteklerine göre masalara yönlendirilir.
·         Öğretmen zaman zaman çocukların oyunlarına katılarak gözlem yapar.
TÜRKÇE
DA:
A5;K3
BA:
A2;K1
A3;K4
A4;K2
·           Öğretmen sınıfa girer ve “çocuklar bu gün sınıfımıza yeni şeyler eklendi;farkeden var mı?” sorusunu sorup çocukların dikkatini renk üçgenine yöneltir.
·         Çocuklarla yerde yarım çember şeklinde oturulur ve renk üçgeni incelenir.Bir müddet renk üçgeni incelendikten sonra öğretmen “çocuklar duvardaki üçgeninin özellikleri nelerdir?” sorusunuı çocuklara yöneltir.
·         Çocukların cevapları değerlendirildikten sonra öğretmen “çocuklar bu üçgenin ismi renk üçgeni.Renk üçgeni 3 renkten oluşur.Bu renklerin isimlerini kimler biliyor?”der ve çocuklardan söz alarak cevap vermelerini ister.
·         Çocuklardan uygun cevaplar alındıktan sonra öğretmen “çocuklar renk üçgeni 3 ana renkten yani kırmızı,mavi ve sarıdan oluşur.”der.
·         Öğretmen “çocuklar saydığımız ana renkler bir gün gezmeye çıkmışlar,başlarına neler geldiğini haydi okuyup öğrenelim” ve öğretmen kendi yazdığı “Renklerin Gezisi” adlı kitabı okur.
·         Öğretmen kitabı okuduktan sonra çocuklara şu soruları yöneltir;
Ø  “Çocuklar kırmızı/mavi/sarı ilk hangi nesneye konmuş?”
Ø  “Kırmızı/mavi/sarı hangi nesnede kendini mutlu hissetmiş?”
Ø  “Ana renkler en son nerde buluşmuşlar?”
Ø  “Ana renkler birleşip hangi renkleri oluşturmuşlar?”
·         Öğretmen “çocuklar hikayemizdeki ana renkler mutlu oldukları yerleri bulmuşlar.Bakın elimde bir çok resim var.Haydi hep birlikte bu resimdeki renklerin kendilerini nerelerde mutlu hissedip nerelere yerleştiklerini inceleyip,renklerin yerleştikleri yerlerden birini seçip onun resmini yapalım” der.
SANAT
PMA:
A2;K1,9
SDA:
A6;K3
A14;K1
DA:
A8;K1,3,4
BA:
A4;K2
  • Öğretmen bir kesenin içinden her çocuğa bir ana renk seçtirir.
  • Aynı rengi seçen çocuklar bir grup olurlar.
  • Her gruba ünlü bir ressamın resminin tıpkı-basımı verilir ve o gruptaki çocuklardan resmin içinden seçtikleri renkte olan nesneleri seçip kraft kağıda hep birlikte çizip boyamaları istenir.
  • Yönerge uygulandıktan sonra öğretmen tüm gruplardan çizdikleri nesnelerin özelliklerini anlatmalarını ister.
  • Ardından öğretmen tüm çocuklardan gruplar halinde resimleri gezmelerini ve incelemerini ister.
  • Tüm çocuklar resimleri inceledikten sonra öğretmen “çocuklar siz burda resim yaparken sizlerin fotoğraflarını çekmek istedim ama fotoğraf makinamın içinde renkler okula gelirken düşmüş.Bunun için çektiğim fotoğraflar hep renksiz çıkıyor.Haydi hep beraber fotoğraf makinamın renklerini toplamak için yola çıkalım” der ve parkurlara yönlenilir.

OYUN VE HAREKET
PMA:
A1;K4,5,12,15
A5;K6
  • Öğretmen çocuklardan keseden seçtikleri renge göre grup olmalarını ister ve her grubun yolda gördükleri, üzerinde mavi/kırmızı/sarı renkte olan küçük poşetleri toplamalarını ister.
  • Yönergeler şöyledir;
Ø  “Çocuklar birileri düşen renkleri kolay bulmamız için renklerine göre ayırmış.Haydi herkes kendine uygun renkteki yoldan renkleri koşarak toplasın.Herkes tek boya alırsa kolayca toplayabiliriz.”
Ø  “Çocuklar şimdi köprülerden geçmemiz gerekiyor.Fakat köprüler çok dar olduğu için yan yan yürüyelim.”
Ø  “Çocuklar şimdi herkes kendi rengindeki ilk taşa tek ikinci taşa çift ayakla zıplayarak taşları geçsin”.
Ø  “Buraya gelirken bisikletle geliyorum çocuklar bunun için haydi bisikletlere binelim ve bisikletle gidelim.”
Ø  “Çocuklar bakın renkler top havuzunun içine de düşmüş haydi herkes bu top havuzundan kendi rengindeki topu seçip aynı renkteki kutuya çizgden atarsa makinamın renkleri çıkar.”
  • Çocuklar top havuzundaki renkleri de bulduktan sonra daha önce buldukları renklerle birlikte tüm renk torbacıkları öğretmene verilir ve sınıfa çıkılır.Öğretmen “makinam artık renkli çekiyor teşekkür ederim hepinize “der ve çocuklara sınıf öğretmenleriyle birlikte çekindikleri resim gösterilir.
  • Öğretmen “çocuklar siz bana makinamın renklerini bulmam için yardım ettiniz;ben de sizlere teşekkür için bir şarkı öğretmek istiyorum” der ve çocuklardan çember şeklinde yere oturmalarını ister.
MÜZİK
SDA:
A6;K10
DA:
A2;K1
ÖB:
A5;K1
  • Öğretmen öncelikle “çocuklar şarkıyı söylerken sesimizin daha güzel çıkması için önce nefesimizi çalıştırmamız yani açmamız gerekiyor.Bunun için şimdi ortaya bir mum koyacağım.Herkes bu muma üfleyecek fakat o kadar yavaş üfleyeceksiniz ki hepiniz üflerken bile bu mum sönmeyecek.” Der.Tüm çocuklar yavaşça üflediken sonra öğretmen şimdi mumu söndürmezsek ne olur?”sorusunu çocuklara yönlendirir.Çocuklara yangınla ilgili ip uçları verildikten sonra öğretmen “çocuklar o zaman sınıfımızın yanmaması için şimdi bu mumu hızlıca üfleyerek söndürelim” der ve mum söndürülür.
  • Öğretmen “ çocuklar bugün makinamın renklerini toplarken,resimlerdeki renkleri seçerken ana renkleri de öğrenmiş olduk değil mi?O zaman şimdi öğreneceğimiz şarkı da renklerle ilgili olsun” der ve çocuklarla birlikte “boyaların ritmi” şarkısı hem CD ‘den dinletilerek aynı hem de tekrar edilerek söylenir.
  • Şarkı hep beraber söylendikten sonra etkinliklere son verilir ve çocuklar serbest zaman için köşelere yönlendirilir.
SERBEST ZAMAN
·         Serbest zaman süresi bittikten sonra tüm çocuklar hazırlanır.
·         Velisi gelen çocuklarla ertesi güne istendirilerek vedalaşılır.
DEĞERLENDİRME
·         Programın Değerlendirilmesi:
·         Öğretmenin Değerlendirilmesi:
·         Öğrencinin Değerlendirilmesi:







Hiç yorum yok:

Yorum Gönder