GÜNLÜK PLAN
Tarih :09.11.2010 Yaş Grubu (Ay) : 60-72 AY Kavram: ÖNCE-SONRA | ||||||
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR | ||||||
PSİKOMOTOR ALAN Amaç2.El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme Kazanımlar: 7.El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır. 13.Malzemeleri istenilen nitelikte keser. 14.Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır. Amaç5.Denge gerektiren belirli hareketleri yapabilme 1.Farklı zeminler üzerinde yürür. 4.Çift ayak üzerinde olduğu yerde zıplar. 6.Çift ayakla ileri-geri zıplar. | SOSYAL-DUYGUSAL ALAN Amaç6.Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme Kazanımlar 2.Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır. 7.Gerektiğinde lideri izler. Amaç11.Estetik özelliklere taşıyan ürünler oluşturabilme. Kazanımlar 3.Görsel sanat etkinliklerinde ürün yapar. Amaç15.Atatürk’le ilgili etkinliklere ilgi gösterebilme Kazanımlar 1.Atatürk’le ilgili etkinliklere katılır. 2.Atatürk’le ilgili etkinliklerde aldığı sorumlulukları yerine getirir. | DİL ALANI Amaç1.Sesleri ayırt edebilme Kazanımlar 4.Verilen sese benzer sesler çıkarır. Amaç4.Kendilerini sözel olarak ifade edebilme Kazanımlar 1.Dinlerken/konuşurken göz teması kurar. 2.Sohbete katılır. 4.Belli bir konuda konuşmayı sürdürür. 5.Söz almak için sırasını bekler. Amaç5.Dinledikleri çeşitli yollarla ifade edebilme Kazanımlar 3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir. 5.Dinlediklerini resim,müzik,drama,şiir,öykü vb. yollarla sergiler. Amaç8.Görsel materyalleri okuyabilme | Kazanımlar 1.Görsel materyalleri inceler. 3.Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. 4.Görsel materyalleri açıklar. | BİLİŞSEL ALAN Amaç2.Olay ya da varlıkları çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme Kazanımlar 1.Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler. 2.Olay ya da varlıkların özellikleri karşılaştırır. Amaç3.Dikkatini toplayabilme Kazanımlar 4.Nesneyi/durumu/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Amaç17.Zamanla ilgili kavramlar arasında ilişki kurabilme Kazanımlar 2.Zamanla ilgili kavramları anlamına uygun şekilde kullanır. Amaç20.Atatürk’ü tanıyabilme Kazanımlar 1.Atatürk’ün hayatıyla ilgili olguları söyler. | 2.Atatürk’ün kişisel özelliklerini söyler. Amaç21.Atatürk’ün Türk toplumu için önemini açıklayabilme Kazanımlar 1.Atatürk’ün getirdiği yenilikleri söyler. 2.Atatürk’ün getirdiği yenilikleri,n önemini açıklar. | |
ETKİNLİKLER | ÖĞRENME SÜRECİ | |||||
SERBEST ZAMAN | · Öğretmen gelen çocuklara “günaydın” der. · Çocuklarda farkındalık yaratılması için duvarlara Atatürk resimleri yapıştırır. · Çocuklar ilgi ve isteklerine göre köşelere yönlendirilir. | |||||
OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK-TÜRKÇE SDA: A6;K2 DA: A4;K1,2,4,5 A5;K5 BA: A2;K1,2 A3;K4 A17;K2 A20;K1,2 A21:K,1,2 | · Çocuklara sınıfta bir değişiklik fark edip fark etmedikleri sorulur. · Çocukların cevapları değerlendirildikten sonra çocuklara resimlerdekinin kim olduğu hakkında sorular sorulur. · Çocukların cevapları değerlendirildikten sonra öğretmen Atatürk’ün resimlerini olduğu slaytı çocuklara izletir. · Slayttaki resimler hakkında çocuklara sorular sorulur.(Resimlerdeki kişi kimdir?,Neden bizler için bu kadar önemlidir?,Atatürk ülkemiz için neler yapmıştır?,Annesinin-babasının adı nedir?,Şu anda nerede yatıyor?) · Atatürk’ün getirdiği yenilikler hakkında çocuklarla konuşulur.Eskiden insanların nasıl giyindikleri,gündelik hayatlarının nasıl olduğu,ülkenin başında kimin olduğu hakkında sorular sorulur ve slaytın yeniliklerle ilgili kısmına devam edilir. · Slayt gösterisi bittikten sonra öğretmen “çocuklar bakın Atatürk bizlere ne kadar güzel bir hayat bırakmış.Haydi bizlerde ona teşekkür etmek için güzel bir hediye yapalım” der. | |||||
SANAT PMA: A2:K7,13,14 SDA: A11;K3 A15;K1 DA: A5;K5 A8;K1,3,4 | · Öğretmen çocuklara kağıt ve boyalar dağıtır. · Öğretmen “çocuklar Atatürk’ten önce insanlar nasıl giyiniyorlardı gördük.Haydi Atatürk gelmeden önce geldikten sonraki zamanı anlatan birer resim yapalım “der. · Tüm çocuklar resimleri yaptıktan sonra öğretmen “çocuklar haydi bugün Atatürk köşesini güzelleştirelim” der ve çocuklara kartona çizilmiş çiçekler verir. · Çocuklardan kartondaki çiçekleri kesip ortalarına Atatürk resmini yapıştırmalarını ister. · Çocuklar çiçekleri hazırladıktan sonra öğretmen “çocuklar bu çiçekleri Atatürk köşesine ulaştırmamız için bazı engellerden geçmemiz gerekiyor” der ve oyun hareket parkuruna yönelinir. | |||||
OYUN VE HAREKET PMA: A5;K1,4,6 SDA: A6;K7 | · Çocuklardan Atatürk köşesine ulaşmaları için öğretmeni takip etmeleri ve yönergelere uymaları istenir. · Öğretmen sırayla şu yönergeleri verir; Ø “Çocuklar yardımcı görevliler okulumuzu temizleyeceklermiş.Bunun için onların bizlere gösterdiği yollardan gitmemiz gerekiyor.İlk olarak şuradaki yoldan geçmeliyiz” der ve çocuklarla yüzeyi kapaklardan oluşmuş mukavvanın üzerinden geçilir. Ø “Çocuklar şimdi de şurada bizlerin geçmesi için koyulmuş bezlerin üzerine atlayarak geçmeliyiz” der. Ø “Çocuklar köşemize geldik ama bakın ne kadar yükseğe asılmış.Resimlerimizi ancak zıplayarak asabiliriz “der . · Öğretmen “çocuklar bugünü anlatan güzel bir şarkı biliyorum.Haydi hep beraber bu şarkıyı öğrenelim” der. | |||||
MÜZİK SDA: A15;K1 DA: A1:K4 | · Çocuklara “Atatürk Ölmedi” adlı şarkıyı öğretmek için şarkı 2-3 kez dinletilir. · Şarkı şöyledir; Atatürk ölmedi Yüreğimde yaşıyor Uygarlık savaşında Bayrağı o taşıyor Her gücü o aşıyor Türklüğe güç veren devrimler senin Yurduma çizdiğin aydın yol senin Gençlik senin, sen gençliğinsin Ölmedin ölemezsin(2) · Ardından öğretmen şarkı çalarken çocukların da tekrarlamasını ister ve şarkı çocuklarda yerleşene kadar şarkı dinletilir. · İstekli çocuklara şarkı söyletildikten sonra etkinliklere son verilir ve çocuklar ilgi ve isteklerine göre köşelere yönlendirilir. | |||||
SERBEST ZAMAN | · Öğretmen zaman zaman çocukların oyunlarına katılarak çocukları gözlemler. · Velisi gelen çocuklarla ertesi güne istendirilerek vedalaşılır. | |||||
DEĞERLENDİRME | · Öğretmenin Değerlendirilmesi · Çocukların Değerlendirilmesi · Programın Değerlendirilmesi | |||||
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder